wtorek, 20 sierpnia 2013

Kawa brazylijska



Kawa brazylijska   należy do kaw nizinnych Jej uprawy znajdują się na wysokości  600 – 1200 m n.p.m., zatem znacznie niżej niż inne kawy południowoamerykańskie, czy afrykańskie.  W związku z tym charakteryzuje je mniejsza kwasowość, są raczej zrównoważone i słodkawe w smaku.
Najczęściej spotykane odmiany  kawy brazylijskiej to Santos i Estate, pochodzące z drzew typu bourbon.. Nazwa rynkowa Santos nawiązuje do portu, przez który kawy te przechodzą.
Ziarna są pozyskiwane głównie metodą suchą, zwaną również „naturalną”. Ziarna mogą być obrabiane również metodą mokrą, przez co są lżejsze i ostrzejsze, lub półmokrą. W tej ostatniej metodzie ziarna są suszone bez zewnętrznej skórki, ale w warstwie miąższu. Dają zatem pełen i słodki smak. 
Kawy Brazylii
źródło: http://www.web-books.com/Classics/ON/B0/B701/29MB701.html

Plantacje na których uprawia się kawę noszą nazwę fazenda. Do większych brazylijskich fazend zalicza się Ipanemę, Monte Alegre, Daterrę.  Najlepsza gatunkowo kawa brazylijska pochodzi z regionu Mogiana.  Jest to najstarszy region, leżący wzdłuż granicy stanów São Paulo i Minas Gerais. Występująca tu czerwona gleba sprawia, że napar z tutejszych kaw jest pełen i zrównoważony w smaku.
Inny cenny region to wzgórze Sul de Minas, znajdujące się w południowej części stanu Minas Gerais, na północny wschód od São Paulo.  Mieszczą się tu dwie najważniejszy fazendy: Ipanema i Monte Alegre.
Do dość nowych obszarów uprawnych zalicza się Cerrado – wysoko położona, półsucha równina, znajdująca się São Paulo a Brasilią. W regionie tym podczas zbiorów aura jest stabilna, co ułatwia suszenie owoców i wpływa na jakość kawy.
Brazylijska gospodarka w głównej mierze opiera się na kawie. Brazylia jest bowiem największym eksporterem kawy na świecie. Instalacje gazowe i alkohole (http://www.bdsklep.pl/alkohol-i-tyton,31) też przynoszą spore zyski dla gospodarki. 

Artykuł na podstawie: Filiżanka smaków nr 7(11), listopad 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz